Blog

Sprawy frankowe charakteryzują się dynamizmem kształtowanym przez uchwały sądów krajowych, jak i TSUE. Poniżej znajdziesz najaktualniejsze informacje na temat kredytów frankowych zebrane w przystępnej formie.

Udostępnij

Dziedziczenie kredytu frankowego

Dziedziczenie kredytu frankowego, odbywa się identycznie, jak dziedziczenie każdego innego kredytu, który pozostaje niespłacony, a ubezpieczenie na życie zmarłego nie pozwala pokryć zobowiązań finansowych. Niestety ze względu na wciąż rosnący kurs franka szwajcarskiego, dziedzicznie kredytu frankowego może przysporzyć wiele problemów kolejnym pokoleniom Twoich spadkobierców i uczynić ich swego rodzaju “niewolnikami frankowymi”.

W jakich okolicznościach dziedziczony jest kredyt frankowy?
Reguły dziedziczenia w Polsce są regulowane przez Księgę IV Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 922 § 1. k.c. prawa oraz obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Oznacza to, że dziedziczy się zarówno aktywa jak i pasywa, w tym długi. Księga IV Kodeksu cywilnego mówi również, że dziedziczenie może odbywać się na podstawie testamentu lub zgodnie z dziedziczeniem ustawowym. Dziedziczyć może więc np. małżonek lub dzieci.

Wyjątkiem od dziedziczenia opisanym w Księdze IV Kodeksu cywilnego art. 922 § 2, są jedynie prawa i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego. Niestety wyjątek ten nie dotyczy zobowiązań finansowych takich jak kredyt we frankach szwajcarskich. Kredyt po zmarłej osobie ma charakter majątkowy, czyli po śmierci kredytobiorcy dług przechodzi na spadkobierców, o ile zdecydują się oni na dziedziczenie w sposób prosty lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Dziedziczenie w sposób prosty oznacza, że spadkobierca przyjmuje cały spadek, czyli również wszelkie długi spadkowe. Inną możliwością jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe.

Przyjęcie spadku w ten sposób pozwoli ograniczyć odpowiedzialność za długi do wartości ustalonego w inwentarzu stanu spadku. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 74 ustawy o księgach wieczystych i hipotece: Wierzyciel hipoteczny może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką, bez względu na ograniczenie odpowiedzialności dłużnika wynikające z prawa spadkowego. Może więc dojść do sytuacji, w której spadkobierca będzie winny wierzycielowi pewną kwotę z pozostałej masy spadkowej jeśli chce on zachować prawa własności do nieruchomości. W przypadku kredytów frankowych nietrudno o taką sytuację, ponieważ saldo zadłużenia często przekracza wartość rynkową nieruchomości.

Jak nie odziedziczyć kredyty frankowego?
Spadkobierca może spadek odrzucić w całości. W takiej sytuacji spłata kredytu nie będzie należała do jego obowiązku, jednak nie otrzyma również korzyści wynikających ze spadku, takich jak prawa własności do nieruchomości, na których przekazaniu po naszej śmierci nam zależy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wytoczenie sprawy bankowi i unieważnienie kredytu lub wystąpienie o zwrot kwot bezprawnie nadpłaconych bankowi i odfrankowienie kredytu. Nie czekaj i skontaktuj się z nami.