Blog

Sprawy frankowe charakteryzują się dynamizmem kształtowanym przez uchwały sądów krajowych, jak i TSUE. Poniżej znajdziesz najaktualniejsze informacje na temat kredytów frankowych zebrane w przystępnej formie.

Udostępnij

Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych na Słowacji

29 kwietnia zapadnie wyrok w TSUE zapadnie wyrok w polskiej sprawie frankowej C-19/20. Czego możemy się spodziewać? Niedawny wyrok w podobnej sprawie, dotyczącej słowackiego konsumenta, napawa optymizmem.

Przykład, który chcemy przytoczyć to wyrok w sprawie Profi Credit Slovakia (C-485/19), dotyczącej przedawnienia roszczeń. Roszczenie wobec Profi Credit Slovakia zostało wysunięte przez kredytobiorcę, który został poinformowany przez swojego prawnika, już po spłaceniu kredytu, że jego umowa zawierała klauzule niedozwolone w umowie kredytowej, co może być podstawą do jej unieważnienia. Słowackie prawo przewiduje jednak 3 letni termin przedawnienia roszczeń, na co powołał się Profi Credit Slovakia. Sprawa znalazła swój finał w TSUE.

TSUE uznał, że zasady proceduralne takie jak będące przedmiotem postępowania głównego – które wymagają, by konsument wytoczył powództwo w terminie trzech lat od dnia, w którym nastąpiło bezpodstawne wzbogacenie, w sytuacji gdy do takiego wzbogacenia może dojść w trakcie wykonywania umowy przez okres o znacznej długości – czynią nadmiernie utrudnionym korzystanie z praw przyznanych konsumentowi przez dyrektywę 93/13 lub przez dyrektywę 2008/48, naruszając tym samym zasadę skuteczności (zob. analogicznie wyroki: z dnia 9 lipca 2020 r., Raiffeisen Bank i BRD Groupe Société Générale, C-698/18 i C-699/18, EU:C:2020:537, pkt 67 i 75, z dnia 16 lipca 2020 r., Caixabank i Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, C-224/19 i C-259/19, EU:C:2020:578, pkt 91).

Analogicznie więc w podobnych procesach w Polsce podnoszony przez Banki zarzut przedawnienia przy umowach hipotecznych frankowych może być oceniony jako utrudniający konsumentom dochodzenie ochrony praw przyznanych konsumentowi przez dyrektywę 93/13.

Jeśli jeszcze czekasz z wytoczeniem sprawy swojemu kredytodawcy, pamiętaj, że wraz z kolejnymi wyrokami ilość spraw w sądach będzie tylko rosła. Nie są one jednak niezbędne do korzystnego orzeczenia sądu. Kredytobiorcy już teraz wygrywają z bankami. Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową.